Aspire PockeX Coils (5-pack) är ersättningscoils för PockeX AIO och liknande enheter. De är byggda med Aspire U-Tech-teknologi som leder luftflödet genom coilen i en U-form, vilket ger en jämnare uppvärmning och förbättrad smakåtergivning. Välj mellan två varianter: 0,6 Ω för RDL med mer ånga, eller 1,2 Ω för MTL med fokus på en stramare känsla och bättre nikotinleverans.
Coilsen är enkla att installera och bytas ut, och de är optimerade för e-juicer med högre PG-halt. De levereras i 5-pack och är designade för att ge pålitlig prestanda under längre tid.
Innehåll
- 5 x Aspire PockeX Coil (0,6 Ω eller 1,2 Ω)
Egenskaper
- Resistans: 0,6 Ω (RDL) / 1,2 Ω (MTL)
- Tillverkade med U-Tech-teknologi
- Material: Kanthal
- Förbättrad smak och lång livslängd
Rekommenderad wattstyrka
- 0,6 Ω: ca 18–23 W
- 1,2 Ω: ca 10–12 W
Kompatibla enheter
- Aspire PockeX AIO
- Aspire Nautilus X
Vanliga frågor
Vilka varianter finns?
0,6 Ω för RDL med mer ånga och 1,2 Ω för MTL med stramare drag.
Hur ofta behöver jag byta coil?
Normalt var 1–2 vecka beroende på e-juice, effekt och användning.
Vilken e-juice fungerar bäst?
50/50 VG/PG rekommenderas för båda versionerna, men högre PG ger längre livslängd på coilen.
Kan jag använda PockeX-coils i andra Aspire-enheter?
Ja, de fungerar även i Aspire Nautilus X.
Om Aspire
Aspire är en av de mest etablerade tillverkarna inom vaping. Deras PockeX-serie är känd för enkelhet och tillförlitlighet, med coils som levererar ren smak och stabil prestanda.



